23 listopada 2005 roku minęły 3 lata od pobłogosławienia kaplicy na Osiedlu Przylesie w Starogardzie Gdańskim, jako pierwszej części kościoła p.w. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (rozpoczęcie budowy nastąpiło 05.08.2002). Parafia została powołana do istnienia przez Księdza Biskupa Jana Bernarda Szlagę 08.12.2001 r., proboszcz został ustanowiony z dniem 16.12.2001 r. Całość obiektów parafialnych zaprojektowali: dr inż. arch. Marek Gawdzik, mgr inż. arch. Krzysztof Kokosza i Sylwia Wiśniewska. Kaplicę ufundowała Rodzina Państwa Pawełek, właściciele firmy LABOFARM, produkujący w Starogardzie Gdańskim tabletki oraz herbaty ziołowe. Kaplica, a właściwie „mały kościół” (20 x 10 m) został wybudowany w 102 dni robocze, w niecałe 4 miesiące. Była w tym zasługa Młodzieżowej Spółki Pracowniczej SMOK ze Starogardu Gdańskiego i wszystkich współpracujących z nią firm. Głównym inicjatorem powstania nowej parafii w Starogardzie Gd. był ks. prałat Jerzy Deja. proboszcz parafii św. Wojciecha. Przypomnijmy, że została wydzielona z 2 parafii wiejskich: Sumina i Dąbrówki oraz z 2 parafii miejskich: św. Wojciecha i N.M.P. Matki Kościoła. Przez cztery lata istnienia parafii wiele się dokonało. Zwiększyła się liczba wiernych, według danych z lutego 2005 r. było nas: 1853 osoby (na początku 2002 r. – 1495 osób). W ciągu czterech lat ochrzczono: 70 dzieci, do I Komunii św. -przystąpiło: 80 dzieci. Sakrament Bierzmowania przyjęło: 134 osoby naszej młodzieży, pobłogosławiono: 26 związków małżeńskich, sakrament namaszczenia chorych udzielono 81 chorym, na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzono 24 osoby. Przy parafii działa 4 osobowa Rada Ekonomiczna, 10 osobowa Rada Duszpasterska, 17 Skarbników, grono ministrantów liczy 26 chłopców, w scholi parafialnej śpiewa 15 dziewcząt, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma 11 członków, do Żywego Różańca należy 97 parafian (młodszych i starszych). Parafia organizuje corocznie pielgrzymki autokarowe, np. w 2005 roku zorganizowano do Wilna (czerwiec), Warszawy i Niepokalanowa (sierpień), Częstochowy i Gidel (październik). W sierpniu 2006 roku planujemy zorganizować autokarową 16 dniową pielgrzymkę do Lourdes i Fatimy. Codziennie odprawiana jest Msza św.: od października do kwietnia o godz. 17:00, a od maja do września o g. 18:00. W niedziele i święta nakazane jest możliwość uczestniczenia we Mszy św. o g. 8:00, 10:00 i 11:30. Parafia przeżywała w 2004 r. swoje pierwsze Misje święte, prowadzone przez ojców franciszkanów: Melchiora Czoskę i Jordana Konkel, a w tym roku uczestniczyliśmy w odnowieniu Misji świętych,. Zorganizowano 2 festyny parafialne. Bierzemy udział w życiu dekanatu i diecezji (zjazdy, zawody sportowe i inne). Od wiosny 2003 roku trwa budowa plebani. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. Ufamy, że Boża Opatrzność nie opuści nas w naszym budowaniu duchowym i materialnym. O naszych dobrodziejach pamiętamy w modlitwie.

„Króluj nam Chryste” – ks. Stanisław Piastowski (25.12.2005)